ویدئو/ عبور کشتی کروز از کانال باریک کورینس یونان

کانال کورنیس کانالی است به طول ۶.۴ کیلومتر و عرض ۲۱.۴ متر که خلیج سارونیک در دریای اژه را به خلیج کورنیس در دریای یونان متصل می کند. شروع حفر کانال در سال ۱۸۸۱ بود و در سال ۱۸۹۳ به پایان رسید.

مشاهده ویدئو در کانال | فانوس دریا

۹ حقیقت جالب در مورد کانال کورینس

۱. همانطور که در تصاویر می‌بینید، ارتفاع کانال زیاد است. در عمیق‌ترین نقطه‌ی آن، ارتفاع دیواره‌ها به ۹۲ متر می‌رسد که پهنای کانال در قسمت بالا هم به ۲۴ متر می‌رسد.

۲. فقط کشتی‌هایی که ۱۷/۵ متر عرض داشته باشند می‌توانند از کانال عبور کنند.

۳. ساخت این کانال باعث شد تا مسافت ۶۹۰ کیلومتری که کشتی‌ها برای ورود به خلیج کورنیس به دور شبه جزیره پلوپونز طی می‌کردند، بسیار کوتاه شود.

۴. به این دلیل که کانال کورنیس عملاً شبه جزیره پلوپونز را از سرزمین یونان جدا کرد، این شبه‌ جزیره بعد از آن، یک جزیره محسوب می‌شود.

۵. از روی کانال کورنیس یک خط راه‌آهن، یک جاده خودرو و یک جاده برای موتورسواران رد می‌شود.

۶. در سال ۱۹۸۸، برای تسهیل رفت و آمد مردم، دو پل به زیر آب رونده در دو طرف کانال ساخته شد. این پل‌ها در نوع خود منحصر به فرد هستند چون برخلاف پل‌های باز شونده که اجازه‌ی عبور کشتی‌های مرتفع را می‌دهند، این دو پل به شکل جالبی به زیر آب می‌روند تا کشتی‌ها از روی آن عبور کنند.

۷. بعد از افتتاح کانال، کشتی‌های زیادی حاضر به عبور از آن نشدند یک دلیل این بود که کانال باریک بود و جریان‌های دریا هم باعث سخت شدن حرکت در آن می‌شد. دلیل دوم این بود که دیواره‌های بلند کانال با هر لغزشی فرو می‌ریخت. در بین سال‌های ۱۸۹۳ تا ۱۹۴۰ کانال چندین بار بسته شد.

۸. در سال ۱۹۴۴ وقتی که نیروهای آلمان نازی از یونان عقب‌نشینی می‌کردند، برای این که کانال را خراب کنند در آن بمب گذاشتند و آسیب‌های زیادی به آن وارد کردند.

۹. امروزه در حدود ۱۱ هزار کشتی در سال از کانال کورنیس عبور می‌کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

ویدئو/ کلیپ هوایی از نوار ساحلی کنگان

ش اردیبهشت ۱۵ , ۱۴۰۳
ساحل شنی بندر کنگان بوشهر